Yeni Porsche 911 R | MODİFİYE
Logo
14 Haziran 2024 Cuma

Yeni Porsche 911 R

24 Mart 2016 Perşembe 01:31
Bu haber 3486 kez okundu

İlki 1967 yılında üretilen 911 R efsanesinin sınırlı sayıda üretilen yeni nesli, 500 hp güç üreten motoruyla 0’dan 100 kilometreye sadece 3.8 saniyede ulaşıyor.

Yeni Porsche 911 R
 Sınırlı sayıda üretilen, 911 R, (R İngilizcede yarış anlamına gelen Racing kelimesinin baş harfini temsil ediyor) 60’lı ve 70’li yıllarda çok sayıda yarışla birlikte Targa Florio’ya katılırken, dünya rekorlarına da imza attı. 

Yeni Porsche 911 R, 4.0 litrelik ve 500 HP güç üreten 6 vitesli spor şanzımanı ile tarihi rol modelinin başlattığı gelenekteki yerini alıyor. 

Efsanevi selefi gibi Yeni 911 R de sistemli hafif ağırlıkta yapı, azami performans ve benzersiz sürüş deneyimi sunuyor. 911 modellerinin en hafifi olan otomobil, sadece 1370 kilogram ağırlığında. 


Saatte 323 kilometre hıza ulaşabiliyor

Motor sporları atölyesinde geliştirilen Yeni 911 R, yüksek performanslı doğal emişli motoruyla motor yarışları modelleri 911 GT3 ve GT3 RS’nin yanında yer alıyor. 

Yeni 911 R’de 911 GT3 RS’de olduğu gibi otomobilin arka bölümüne yerleştirilmiş dört litrelik hacme sahip altı silindirli bir motor bulunuyor. Bu yarış motoru, 8.250 d/d’de 500 HP güç ve 6.250 d/d hızda da 460 Nm tork üretiyor. Arkadan motorlu otomobil, kalkıştan saatte 100 kilometre hıza 3,8 saniyede ulaşıyor. 

Otomobilin saf karakterini korumak amacıyla Yeni 911 R’de, özel altı vitesli spor şanzımanla birlikte hafif tasarım anlayışı da kullanıldı. Vites değiştirme aralıklarının kısalığı aktif sürüş deneyimini daha da ön plana çıkarıyor. 911 R saatte 323 kilometre azami hıza ulaşabiliyor. 100 kilometrede ortalama 13.3 litre tüketiyor. 


Safkan bir sürüş makinesi: yarış pistlerinden gelen teknoloji

Sert virajları rahatça almak için geliştirilen Yeni 911 R, özel olarak ayarlanan standart arka aks yönlendirme sistemi özellikle ayarlanmış bu özelliklerin ve hassas yol tutuşun devreye girmesini garanti ederken, yüksek stabilite sağlıyor. 

Otomobilde mümkün olan en hızlı yavaşlamayı sağlayan Porsche Ceramic Composite Brake (PCCB) fren sistemi de standart olarak sunuluyor. Önde 245 milimetre, arkada 305 milimetre çapa sahip Ultra Yüksek Performanslı Lastikler de yolla doğrudan temastan sorumlu. Bu lastiklerde, mat alüminyum içinde merkezi kilide sahip dövme 20 inçlik hafif jantlar yer alıyor. 

Motor sporlarında kullanılan iyileştirmeler, Yeni 911 R’nin Porsche Stability Management (PSM) sistemi içinde yer alan kontrol sistemlerine de uyarlandı. Vites küçültürken mükemmel vites geçişleri için bir düğmeye basılarak devreye alınan çifte debriyaj fonksiyonu da, opsiyonel olarak sunulan tek parçalı volanla birlikte 911 R’nin özellikleri arasında yer alıyor. 


Klima ve Radyo hafiflik için feda edildi

Yeni 911 R, gündelik kullanımda da herhangi bir sınırlama yaşamamak için bir düğmeye basılarak ön aksın yerden yüksekliğini yaklaşık 30 milimetre artıran kaldırma sistemiyle de sipariş edilebiliyor.


Toplam ağırlığı 1.370 kilogram olan 911 R, 911 GT3 RS’den 50 kilogram daha hafif. Kaporta ve kanatlar karbondan, tavan ise magnezyumdan imal edildi. Bu da otomobilin ağırlık noktasını aşağı çekiyor. Arka ve yan camlarda ise hafif ağırlıktaki plastik malzemeye yer verildi. Diğer ek unsurlar arasında da iç mekanda yalıtımın ve arkadaki tek parça koltuğun çıkarma mekanizmasının azaltılması yer alıyor. Opsiyonel klima sistemi ve ses sistemine sahip radyo da bu hafifletme çalışmalarına feda edildi. 


911 GT3 ve GT3 RS baz alındı

Yeni 911 R, dışarıdan bakıldığında ketum bir izlenim bırakıyor. İlk bakışta, gövde yapısı Carrera’ya benziyor. 911 GT3’e benzeyen burun ve arka gövde yapısı Yeni 911 R’nin doğduğu yer olan Almanya Flacht’taki motor sporları departmanına ilişkin ipuçları veriyor. Bu nedenle teknik açıdan, 911 R’nin kaportasının altında çok daha fazlası yer alıyor. Çekiş sistemi 911 GT3 RS’den miras alındı. Gövdenin hafif parçaları ile şasinin tamamı da 911 GT3’den transfer edildi. Bununla birlikte, yolda kullanım amacına uygun olarak gövde tasarımı sabit arka kanat olmadan yapıldı. Bunun yerine Carrera modellerindekine benzer, sökülüp takılabilen rüzgarlık ve R modellerine özgü arka gövde altı difüzörü de gerekli bastırma kuvvetini sağlıyor. 


Ön ve arka çamurluklar da 911 GT3’den kopyalandı. Sportif egzoz sistemi de hafif titanyum malzemesinden üretildi. Yeniden tasarlanan rüzgarlık kenarı da ön bolüme yerleştirildi. Otomobilin yanlarında yer alan Porsche logoları ve kırmızı ile yeşil renkte gövdenin orta kısmında boydan boya devam eden şerit de bu otomobilin efsanevi önceki modeliyle ilişkisinin devam ettiğini gösteriyor.


R’ye özel direksiyon

Sürücü, 1960’larda tasarlanan ilk 911’ini anımsatan Pepita tartan tasarımlı kumaş orta panellere sahip karbon tam çanak koltuğa oturuyor. Çapı 360 milimetre olan “R’ye özel” GT spor direksiyon da sürücüden gelecek komutları almaya hazır bekliyor. Vites değiştirmek için de R’ye özel kısa vites kolu ve debriyaj pedalı kullanılıyor. Ön yolcu koltuğunun yan tarafında gömülü olarak yer alan alüminyum markaya sahip karbon çerçeve şeridinin üzerinde bu sınırlı sayıdaki 911 R’nin üretim numarasını gösteriyor. GT otomobillerinin bir diğer tipik özelliği olan ve kapı kolu olarak kullanılan çekme kayışı da bu modelde de kendine yer buluyor.

Yorum Gönder

@name x